Klasy młodsze naszej szkoły wraz z oddziałami przedszkolnymi przystąpiły do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu. Akcja jest objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Polega ona na przeprowadzeniu comiesięcznych lekcji podejmujących tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii.

Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa najmłodszych, wsparcie procesu edukacji poprzez wykorzystanie kreatywnych form przekazywania wiedzy oraz zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem akcji.

Tytuł: Dzieci uczą rodziców w domu!

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci. W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.

Materiały można pobrać pod adresem:

W ramach kampanii pt. "Dzieci uczą rodziców" z lekcji numer 5 pt."Wyjątkowa pszczoła" grupy przedszkolne oraz uczniowie klas I-III dowiedziała się co to jest pszczoła, jak wygląda, po co nam są pszczoły potrzebne do życia i co im zawdzięczamy. Przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę na temat jak stworzyć pszczołom przyjazne środowisko oraz wysłuchały wiersza pt. "Zmartwienie pszczoły". Na koniec pokolorowali obrazek i zabrali do domu aby pokazać go rodzicom.

W poniedziałek 17.02.2020 r. odbyła się kolejna już lekcja pt.„Młody ekolog”. Dzieci na zajęciach dowiedziały się, że segregacja odpadów jest niezwykle ważna. Dzięki niej możemy ponownie wykorzystać wiele surowców wtórnych. Segregacja odpadów pozwala na ich przetwarzanie – poddawane są recyklingowi, czyli odzyskowi zawartych w nich cennych surowców. Ze zużytych odpadów możliwa jest produkcja nowych przedmiotów. Zmniejsza to zanieczyszczenie naszej planety śmieciami. Po obejrzeniu prezentacji, uczniowie klas I-III samodzielnie segregowały odpady korzystając z program edukacyjnego, a przedszkolaki pokolorowały obrazki którymi pochwaliły się swoim rodzicom.

Styczeń to okres ferii zimowych. Dlatego też tematem trzeciej lekcji w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej jest bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku. Dnia 10 stycznia w klasach I-III oraz w oddziałach przedszkolnych zrealizowaliśmy lekcję „Bezpieczne ferie”. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się dlaczego należy nosić odblaski oraz o bezpieczeństwie w internecie i na stoku. Uczniowie klasa II i III dodatkowo wykonały prace w edytorze graficznym Paint przedstawiające niebezpieczne zabawy w czasie ferii, a uczniowie klas I wskazywały ilustracje przedstawiające dzieci łamiące zasady bezpieczeństwa oraz prawidłowe zachowania. Na zakończenie zajęć pokolorowały obrazek zgodnie z tematem lekcji.

Uczniowie klas I-III

Przedszkolaki

6 grudnia b.r. odbyła się druga lekcja zorganizowana w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Temat zajęć dla przedszkolaków i uczniów klas I-III, brzmiał: "Pomocne serce". Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną oraz rozwiązali zadania. Dowiedziały się również czym jest pomaganie, jak można pomagać, dlaczego należy pomagać innym, jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi oraz czym jest magia Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały obrazek, który zaniosły do domu.

8 listopada odbyła się pierwsza lekcja w ramach akcji. Podczas zajęć na temat Polski Niepodległej, uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki poznali symbole narodowe, sylwetki ojców niepodległości, uczyli się „Katechizmu polskiego dziecka” i określali cechy patriotyzmu i patrioty. Oglądali też prezentację multimedialną związaną z tym tematem . Zdobyte wiadomości dzieci przekazały swoim rodzicom.

O godzinie 11.11, zachowując odpowiednią postawę oraz powagę, wszyscy zaśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Przedszkolaki

Uczniowie klas I-III