Plastyka

Plastyka - mgr A. Będkowska

Zaczęte prace na ostatniej lekcji plastyki uczniowie dokańczają w domu oraz wykonują prace na podany poniżej temat.
(Zaczęta praca: "Lapbook na podstawie noweli Janko Muzykant")

Prace plastyczne do wykonania przez klasy IV, V, VI, VII :

I. Wykonaj kartkę wielkanocną wykorzystując ciekawe techniki plastyczne.
Format : kartka kolorowa A-4 złożona na pół z życzeniami świątecznymi
lub
II. Przestrzenna praca : "Jajko- wydmuszka wykonana ciekawą techniką" np. decoupage, quilling , wydrapywanka
lub obklejanie kolorowymi nitkami, wełną, pogniecionymi kolorowymi malowanymi papierami, bibułami czy tkaninami itp.
(Jeśli ktoś ma w domu jajko styropianowe może na nim wykonać tą dekoracyjną pracę przestrzenną).

Uczniowie, którzy wykonają dwie prace na święta wielkanocne, otrzymają dwie oceny z plastyki.

Konkurs plastyczny obowiązujący wszystkich uczniów klas Piątych ( V )
"Mity greckie na wazach -techniką sgraffito ( wydrapywanka)"
Co będzie potrzebne?
- kartka rysunkowa A-3 (biała)
- kartka techniczna A-3 (czerwona lub czarna)
- świeca (zwykła biała )
- farba plakatowa ( czarna lub czerwona)
- szeroki pędzelek
- trochę mydła w płynie
- narzędzia do wydrapywania (np. wykałaczka, patyk itp.)
- kształty waz greckich
- podkładka ( gazety lub folia), rękawiczki gumowe

REALIZACJA :

1. Kartkę rysunkową białą A-3 składamy na pół (w poziomie lub pionie).
Rysujemy na połowie kartki - "pół wazy" uzyskując po rozłożeniu kompozycję symetryczną.
Kształt (forma) wazy do wyboru: ma zajmować jak największą powierzchnię kartki (przykładowe kształty waz - na zdjęciach).

2. Kształt wazy (po rozłożeniu) przerysowujemy na kartkę techniczną A-3 (czerwoną lub czarną) i wycinamy ją.
(Forma wazy z białej kartki będzie już niepotrzebna, ewentualnie można dać do pokolorowania młodszemu rodzeństwu).

3. Na wyciętą wazę (czerwoną lub czarną) nakładamy dokładnie warstwę suchej świecy (od 1 - 2mm).

4. Na warstwę świecy - nakładamy warstwę farby plakatowej (przeciwnego koloru, tzn. na czarną kartkę- czerwoną farbę
lub na czerwoną kartkę - czarną farbę). Farbę nakładamy dokładnie równomiernie, (bez prześwitów ), gdyby farba ślizgała się
po wosku, wtedy dodajemy do niej trochę mydła np. w płynie .

5. Po wyschnięciu farby - wydrapujemy na wazie( wybrany) przez daną klasę mit grecki :

V a - "Mit o Odyseuszu "
V b - "Wybór Najpiękniejszej"
V c - "Puszka Pandory"
V d - "Demeter i Kora"