W dniu 17 października 2012r. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Myszkowie otrzymała od przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Metodyczno – Edukacyjnego „Metis” w Katowicach certyfikat przynależności do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Honorowy patronat nad projektem objął marszałek województwa śląskiego pan Adam Matusiewicz, a podpis złożył śląski kurator oświaty pan Stanisław Faber.

Jest to potwierdzenie 2 letnich działań zespołu nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Aby stać się szkołą promującą zdrowie opracowaliśmy program pod hasłem „Dbaj o zdrowie kolego, a nie spotka Cię nic złego. Dbaj o zdrowie w dzień i w nocy, a choroba Cię nie zaskoczy”

Jako najważniejszy punkt naszych działań postawiliśmy sobie uświadamianie uczniom jak ważne jest właściwe odżywianie. Zorganizowaliśmy takie akcje jak:

·        Zawsze jem pierwsze śniadanie

·        Zawsze mam i jem drugie śniadanie

·        Kolorowe kanapki

·        Stół pełen zdrowia

Uczestniczymy w programach „Trzymaj formę”, „Szklanka mleka dla każdego ucznia” oraz „Owoce i warzywa na 5”.

Rodzice i uczniowie brali udział w spotkaniach ze specjalistami d/s żywienia. Możemy się również pochwalić stworzoną przez uczniów piramidą zdrowego żywienia. Co roku organizujemy akcję „Maj miesiącem zdrowia”  i międzyszkolne konkursy wiedzy o zdrowiu.

Nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział we wszystkich zajęciach ruchowych: Każdy pierwszak Ci to powie ze ruch to samo zdrowie, bieg po zdrowie, wspólny aerobic.
W związku z tym, że jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnymi włączamy do aktywności mniej sprawne dzieci organizując paraolimpiady.

Uczniowie klas I –III uczestniczą w programach „Śnieżnobiały uśmiech” oraz „Radosny uśmiech – radosna przyszłość”

Prowadzimy kampanie antynikotynowe:

„Nie pal przy mnie proszę”

„Znajdź właściwe rozwiązanie”

Uczestniczymy w programie „Zachowaj trzeźwy umysł”.

Prowadzimy edukację zdrowotną min przez przedstawienia profilaktyczne, pogadanki, spotkania z przedstawicielami służby zdrowia i sanepidu.

Jesteśmy dumni z odniesionego sukcesu i będziemy dalej kontynuować nasze działania.